Oslava 120. let SDH Herink

22.06.2023

Vážení hosté, milé dámy, pánové, děti a především všichni členové integrovaného záchranného systému!

Je nám ctí přivítat Vás všechny na oslavách, které se konají na počest založení Sboru dobrovolných hasičů Herink.

Je sobota 17. června 2023 a právě začala oslava 120. let od založení SDH Herink.

Rádi bychom nyní na pódiu a v naší obci přivítali naše hosty Hejtmanku Středočeského kraje paní Mgr. Petru Peckovou a starostu obce pana Ing. Karla Zemana. Paní Hejtmanka po našem pozvání bez váhání potvrdila svou účast a přijela mezi nás, za což jí velice děkujeme a vážíme si toho. Vítáme Vás paní Hejtmanko, vítáme Vás pane starosto.

Paní Hejtmanko nyní Vám předáváme slovo.

Text převzatý z Facebookové účtu Hejtmanka Petra Pecková: Dnešní den jsem od rána trávila mezi hasiči. Odpoledne patřilo Obec Herink a jejich sboru dobrovolných hasičů, který slavil 120 let od svého založení. Chvílemi to vypadalo, že budou odčerpávat vodu z průtrže mračen, ale nakonec ☀️vylezlo a všechny jednotky, které přijely kolegům popřát, si to užily. A že jich bylo. Společně všichni hasiči ukázali občanům vyproštění zraněného z auta, ale také zachránili před požárem obecní úřad. 😁 Malí i velcí se mohli naučit i základy první pomoci. Hasiči moc dobře vědí, jak je důležité umět ji poskytnout.
Tak všechno nejlepší a ať Vás Vaše poslání naplňuje a těší.
🎊🎉🍀🙏🏻

A nyní něco málo k historii našeho sboru dobrovolných hasičů:

Přestože byl sbor založen mnohem, mnohem dříve, bohužel se nedochovaly žádné oficiální záznamy, a proto dnes slavíme právě 120 výročí od založení.

Jak už název napovídá, sbor je postaven na základě dobrovolnosti, a tak si všichni členové nejen u nás, ale napříč celou Českou republikou zaslouží náš veliký obdiv, protože se ve svém volném čase starají o nás ostatní a pomáhají nám, když to potřebujeme, vytváří nám pocit bezpečí a udržují společenský či sportovní duch v obcích.

Za 120 let existence sboru se jeho hlavní náplň nezměnila, zato technika ano. A dnes máte možnost vidět některé historické kousky, ale také moderní hasičské vozy, které si můžete za účasti členů IZS prohlédnout a zeptat se na vše, co Vás zajímá. Za zmínku stojí naše koňská hasičská stříkačka z roku 1899, která tehdy stála 580 zlatých a je trvale vystavena v hasičském muzeu v obci Skalná. A také džberové stříkačky a požární stříkačka PS 8. V hasičském muzeum Zbiroh je vystavený přívěsný vozík pro požární stříkačku PS 8. Takže se určitě projděte po okolí a vše si prohlédněte a vyzkoušejte.

V příštím roce bychom chtěli zajistit dostatečné finanční prostředky k renovaci naší herinkovské koňky.

Aby se dnešní oslava mohla uskutečnit, bylo zapotřebí mnoho úsilí, osobního nasazení a také finančních prostředků. Bez sponzorů bychom se tedy neobešly. Proto nám dovolte, abychom poděkovali všem, kteří nás podpořili. A jsme rádi, že Vás bylo hodně, jen se teď bojíme, abychom na nikoho nezapomněli… tak nám to když tak promiňte J. Úplný seznam všech sponzorů je vyvěšen u hasičské zbrojnice.

Jako první bychom chtěli poděkovat Obci Herink, a to nejen za významnou finanční podporu, ale i zázemí, kontakty a spolupráci.

A dále děkujeme i: Agru Jesenice, Budamontu, Pekárně Penam, Radce Šteigerové, Českým plotům,

Sběrnému dvoru Dobřejovice, Staročeské pekárně Dobřejovice, UVT Netu, 3D Ateliéry panu Záworkovi, Společnosti Wistral, Watcomu Herink, Pivovaru Kozel, Fireportalu, Husqvarně v Průhonicích, Autodopravě Davida Hůrky, Autoservisu Martina Junky, Asociaci dobrovolných záchranářů, Firmě Blue Sky Service , Společnosti Univezální stavební, City taxi Herink, Richardovi Marešovi, Společnosti Požární bezpečnost, Hasičské vzájemné pojišťovně, Ing . Miroslavu Vybulkovi

A co všechno bylo k vidění?

  • Komentovaná ukázka vyproštění osoby z havarovaného automobilu. Ukázku připravili členové SDH Skalná s následným hašení vraku automobilu.
  • Asociace dobrovolných záchranářů budou učila základy zdravovědy a první pomoci.
  • Vystoupení skupiny Myš a Maš s dětským programem od 15.00 hodin.
  • Od 17.00 hodin vystoupení Pavel Sedláček & Cadillac a dokonce nám na elektrickou kytaru zahrál náš soused a obyvatel Herinku Richard Mareš.
  • Vypuštění 120 balonků, které jsou tematicky potištěny a jsou vyrobeny z ekologicky šetrného materiálu.
  • Další hudební produkce byla od Michala Šindeláře s kapelou. Michal je syn Dědka Šindeláře z Katapultu, tak zazněly písničky i od této kapely.
  • A jako třešnička na dortu byla známá kapela se známými písničkami jako Proč holky pláčou, Víš, Černý oči, Karavany snů, Tak málo žádám – ano skupina Keks.
  • No a poslední tečkou byl ohňostroj.

Za SDH Herink Jitka a Zdeněk.

Foto: Tomáš Zachat a Facebookový profil Hejtmanka Petra Pecková